Меню

30 стійких приватних компаній України

Зазвичай восени «Forbes Україна» публікує груповий портрет великого бізнесу – 100 найбільших приватних компаній України. У воєнний рік ми відійшли від традиції – визначили компанії, які виявилися стійкішими за інших, змогли зберегти, а часом і примножити бізнес.

Пошкоджений, але незламний. Так можна характеризувати великий бізнес через сім місяців великої війни. За цей період Україна втратила понад третину економіки. Згідно з опитуваннями, на початок осені лише кожне пʼяте підприємство зуміло відновитися до минулорічного рівня.

Високе місце у списку стійкості залежить не тільки від вправного кризового управління. «Нам пощастило – по нас не прилетіло», – констатує співвласник фармкомпанії «Дарниця» Гліб Загорій. Компанії, які за родом діяльності можуть здійснити швидку релокацію або розташовані далеко від фронту, мали кращі умови для виживання порівняно з бізнесами, ключові активи яких опинилися на тимчасово окупованих територіях чи були зруйновані.

Прогнозовано, що у фінальному переліку більше IT-компаній і бізнесів, де інтелектуальна складова – вирішальний фактор: людей простіше перевезти, ніж завод. Також краще почуваються бізнеси, які закривають базові потреби українців: компанії паливно-енергетичного комплексу, FMCG, продуктовий ритейл. Приватним банкам у списку додавала стійкості відносно непогана якість портфеля (або вдача клієнтів, яких оминули руйнування). Це дозволило працювати з прибутком.

Шкала рейтингу стійкості

  • 10 – компанія значно збільшила виробничі, фінансові показники та штат;
  • 9 – компанія збільшила виробничі та фінансові показники та штат;
  • 8 – компанія зберегла ключові виробничі показники та штат, збільшила ключові фінансові показники в гривневому вимірі, зберегла їх у валютному еквіваленті;
  • 7 – компанія зберегла ключові фінансові показники в гривневому еквіваленті, помірно скоротила виробничі показники та штат;
  • 6 – компанія помірно скоротила ключові фінансові показники у гривневому еквіваленті та відчутно скоротила виробничі показники та штат;
  • 2–5 – компанія значно (на 25–90%) скоротила ключові показники;
  • 1 – компанія припинила діяльність;
  • 0 – компанію ліквідовано.

Список не претендує на абсолютну точність: під час війни компанії звільнені від оприлюднення фінзвітності. Forbes доклав значних зусиль, аби зібрати дані, які б обʼєктивно діагностували стан найбільших компаній. Це не завжди вдавалося: значна частина бізнесів відмовилася надавати інформацію щодо результатів діяльності у 2022 році. Обережність відчувалася як з боку істотно постраждалого від війни бізнесу, так і з боку компаній, яким пощастило. Війна не робить бізнеси прозорішими.

Carlsberg Ukraine - 74 місце 100 найбільших приватних компаній України 2021.
Український підрозділ пивоварної компанії Carlsberg Group під час повномасштабної війни освоїв випуск нової продукції – бутильованої питної води. Але купити її неможливо: воду випускають для гуманітарних потреб. Нову продукцію Carlsberg передають, зокрема, ЗСУ, а також у деокуповані міста.

Carlsberg зупинив свої заводи 24 лютого, з квітня почав відновлювати виробництво. Спочатку запустили львівський завод, у травні – київський, у липні – запорізький. Проте компанія випускає лише близько 60 найменувань продукції – трохи більше, ніж половина портфеля. Повністю знято з виробництва торгову марку пива «Балтика». До вторгнення це був другий за продажами бренд Carlsberg.

Виторг «Carlsberg Україна» за дев’ять місяців 2022-го скоротився на 20–25%, як порівняти з результатами минулого року, говорить Хайдакін. А пивний ринок в Україні, за його словами, скоротився на 40%.

100 найбільших приватних компаній 2021

Подія року: «Львівське» стало лідером серед пивних брендів України з часткою ринку 14,6%.

Цитата: «Збільшився інтерес до безалкогольного пива: цей сегмент в Україні вперше за 10 років перевищив 2% ринку» (СЕО «Carlsberg Україна» Євген Шевченко).

100 найбільших приватних компаній 2020

«У період карантину зріс попит на продукцію нашої компанії у середньому і низькому ціновому сегменті», – розповів Delo.ua гендиректор «Carlsberg Україна» Євген Шевченко. Під час жорстких обмежень, з березня по травень, обсяги реалізації скоротилися на 4% переважно через зниження продажів напоїв у закладах HoReCa. Carlsberg компенсував цей фактор збільшенням продажів у великих торгових мережах. «Нині ми бачимо відновлення нормальної структури портфеля з приростом збуту більш преміальних продуктів», – констатував Шевченко у вересні. Carlsberg лідирує на пивному ринку України протягом останніх семи років. У першій половині 2020 року компанія наростила експорт більше ніж на 70%. У пріоритеті – ринки Азії та СНД. Новим ринком збуту стала Чехія, куди Carlsberg почав постачати пиво і квас.