Меню

Міжнародний день жінок-(пивоварів): неочевидні сенси відомого свята

Міжнародний день жінок, Міжнародний день прав жінок і миру, День весни? Що ви ще чули про 8 Березня? Можливо, день краси і жіночих посмішок? Загалом цей список можна продовжувати чи не до безкінечності, перераховуючи всі переваги жіноцтва. Однак сьогодні поговоримо про першочергове значення свята, зовсім трохи про його історію, а також – до чого тут жінки-пивовари в заголовку. Закрутили? Гайда розбиратися разом!

Замість вступу

8 Березня присвячене жінкам і їхнім досягненням – від соціальних, економічних до культурних та публічних. Цей день служить додатковим приводом підвищити увагу  до нерівності за гендерною ознакою. Чому так? По-перше, жінка вільною й самодостатньою (читай – з можливістю робити вибір) була не завжди. А по-друге, так, ми в 21 столітті, але й до сьогодні суспільства не до кінця справедливі щодо жінок. Трошки фактів:

  • Щохвилини від домашнього насильства в Україні страждає три жінки.
  • Жінки в Україні зароблять у середньому на 28% менше, ніж чоловіки (дисклеймер: але не в, можливо, найкращій Компанії світу 😉).
  • Мають меншість у владі. В Україні є дуже чіткий тренд: чим вищий орган влади, тим менше там жінок.
  • Домашня робота і догляд за родиною займає в житті жінки 23 роки (науковий факт на основі аналізу 217 країн).
  • Ну й наостанок – лише 1 листопада 2022 року для України набула чинності Стамбульська конвенція. Так, та сама, яка захищає постраждалих та попереджує насильство проти жінок та дівчат, а злочини проти них криміналізує (наприклад, домашнє насильство).

 

Назад у 1908 рік: коротший робочий день, вищі зарплати і нарешті – виборче право

Жінки об’єднуються, щоби відстояти свої права. Перші акції були проведені у США. 1908 року 15 тисяч жінок вийшли на марш в Нью-Йорку, вимагаючи скорочення робочого дня, підвищення зарплат і виборчого права. Хвиля прокотилася США, перекочувавши в Європу. Зрештою, жінки отримали право голосувати (не в усіх країнах), вчитися (не в усіх країнах), працювати (не в усіх країнах) або одним словом – отримали право робити вибір та керувати свої життям (не в усіх країнах).

 

Повертаємося до «тут і зараз»

Сьогодні цей день відзначається в більш ніж 100 країнах. Однак поки примітка – не в усіх країнах – існуватиме, доти триватиме відстоювання жінки та її права бути й обирати.

Девізом Міжнародного жіночого дня у 2021 році став хештег #ChooseToChallenge («Обери виклик»). «Основна ідея полягає в тому, що світ постійно  кидає людині виклики, і кожен сам відповідає за свій вибір. Ми всі можемо прийняти виклик і голосно заявити про гендерні забобони й нерівність. Ми всі можемо виявляти й прославляти жіночі досягнення. Ми можемо спільними зусиллями створювати справедливіший світ», – йдеться в заяві організаторів свята. Зрештою, ми всі можемо ставитися один до одного на основі рівності й поваги до людини, не ділячи права й обов’язки за ознакою статі.

 

До чого тут жінки-пивовари

Всі уже чули про диво-винахід – штучний інтелект, чат GPT, який допомагає людям працювати. Наприклад, з простого –  він вміє писати тексти, шукати інформацію в інтернеті. Отримав купу схвальних відгуків, між іншим. Ми його запитали: «Що ти знаєш про жінок-пивоварів?» Відповідь цитуємо: «Пивоваріння традиційно вважається чоловічою справою, проте все більше жінок стають пивоварами». Висновок? Навіть штучний інтелект «мислить» категоріями стереотипів та нерівності, бо цим наповнений наш інформаційний простір. Якби він був людиною, ми б йому відповіли щось на кшталт: «Друже, перевіряй факти, бо…» і список аргументів. До речі, ось вони:

  • Історія пивоваріння така глибока, що вчені досі сперечаються про місце і умови, за яких було зварено перший прототип напою. Точно відомо одне – жінки займались цим тисячоліттями, варячи пиво вдома і відкриваючи свої таверни.

  • Першим письмовим рецептом пива вважається поема «Гімн Нінкасі» (шумерська богиня пива у Вавилоні). У поемі розповідають, що спочатку ячмінь солодили, смажили і мололи. Потім ліпили з нього конусоподібні «пиріжки». Вони виконували роль зручного переносного засобу, щоб миттєво почати процес варіння пива, просто додаючи такий «пиріжок» до гарячої води.
  • «Вавилонська мова є гендерною мовою, і щоразу, коли вносились зміни про все, відносилося до таверн – наприклад, скільки платити за пиво – у кожній згадці про власника таверни використовується слово «вона», – зазначила у своїй роботі археологиня і дослідниця ролі жінок у пивоварінні Петті Гемрік.
  • У Стародавньому Єгипті жінки також варили пиво і навіть заробляли на ньому.

  • У Лос-Анджелесі зберігається фігурка єгиптянки, яка молотить зерно для приготування хліба і пива. Статуетка датується 2134-1991 роками до нашої ери.
  • У Німеччині та Шотландії пиво варили також жінки, а згодом його продавали у своїх же закладах.
  • Хміль у пиві першою використала бенедиктинська настоятелька Гільдегард з Бінгена ще в XII столітті.
  • З кінця XVII століття пиво стало вважатися «чоловічим напоєм» і «чоловічою справою». Але в середині ХХ століття у країнах Заходу, зокрема і в Україні, жінки знову почали активно входити на ринок праці, і пивоварні знову стали місцем їхнього працевлаштування.

 

  • Пізніше зі змінами у бізнес-середовищі почали руйнуватися і стереотипи щодо споживання пива жінками. У Великій Британії, Канаді, США та країнах Європи були особливо відчутні нові тенденції: жінки, які цінують та знаються на пиві, більше не сприймаються так би мовити «не жіночними».

  • Вважається, що жінки мають більшу здатність розрізняти велику кількість ароматів та смаків, що є ключем до успіху в пивоварінні.

Із 2014 року 8 Березня має подвійне значення для нас – співробітниць Carlsberg Ukraine. Водночас це і Міжнародний жіночий день, і Міжнародний день жіночого пивоваріння (International Women’s Collaboration Brew Day). Ідея свята належить Софі де Ронд з британської організації VENUS, яка займається просвітою та організацією співробітництва жінок-пивоварів.  

Жіноцтво Carlsberg Ukraine, зі святом!

Цінуємо здобутки амбітних попередниць і в цей день нагадуємо собі, що живемо в час, коли маємо право обирати: ми можемо любити квіти, а можемо – ні, ми можемо одягати спідниці, а можемо – ні, ми можемо дбати про сім’ю й одночасно робити кар’єру або ж обрати один пріоритет. Ми можемо робити вибір! Це головне!

Попереду ще багато роботи та змін у суспільстві. Але ми впевнено йдемо вперед. Наші права активно підтримує корпоративна культура Carlsberg Ukraine, де принцип – різноманітності, рівності та інклюзії – частина глобальної стратегії, ціль якої – забезпечити комфорт, щастя на робочому місці та можливості розвитку, незалежно від соціальних характеристик, архетипів і стереотипів.

Ми різні. Ми рівні. А разом – сильніші! Бо у різноманітності наш потенціал та міць!