Відправною точкою історії Запорізького заводу стало прийняття Плану економічного розвитку республік СРСР на початку 70-х років. Документ вирішував проблему гострого браку пива в країні. План передбачав будівництво близько 22-х пивоварних заводів, потужністю 45-60 млн. літрів пива в рік. Вже у 1971 році почалося будівництво одного з перших пивоварних заводів за новітнім чеським проектом, з рекордною для того часу потужністю - 72 млн. літрів пива на рік. Чеські фахівці керували процесом монтажу та налаштування обладнання, а також навчали українських фахівців технологічним тонкощам роботи з ним. 12 грудня 1974 року співробітники Запорізького пивзаводу №2 зробили першу варку пива, а перший розлив відбувся вже 15 січня 1975 року. Визнання продукції не довелося довго чекати і її популярність швидко росла.
У 1976 році завод увійшов до Запорізького об'єднання пивобезалкогольної промисловості, яке проіснувало до 1984 року. У 1986 році в історії заводу почався період кампанії по боротьбі з алкогольною залежністю. У ті роки вводилися квоти на реалізацію продукції, що призвело до значного зниження обсягів виробництва. На якийсь час пиво стало дефіцитним напоєм. Непростими для заводу стали і роки перебудови, адже кінець 80-х ознаменувався економічною кризою. Україна переживала період розвалу фінансово-платіжної системи і розрив економічних зв'язків з республіками СРСР. Незважаючи на труднощі виробництво практично не зупинялося.
Запорізький пивоварний завод реорганізується у відкрите акціонерне товариство ПБК "Славутич"
Група BBH, власниками якої були фінська компанія Hartwall та промислова група Orkla, об'єдналася з ВАТ ПБК «Славутич»
Масштабні інвестиції дозволили BBH Україна збільшити проектну потужність Запорізького заводу більш ніж у два рази
В травні 1998 року почалася історія ТМ «Славутич», коли на оновлених потужностях однойменного пивзаводу в Запоріжжі була налита перша пляшка цього пива. В 2000-х марка стала однією з найпопулярніших на пивному ринку України. Вона була представлена наступними сортами: «Славутич Світле», «Славутич Преміум», «Славутич Міцне», «Славутич Безалкогольне» та «Славутич Айс».
У 2001 році пиво ТМ «Славутич» стало переможцем щорічної загальнонаціональної програми «Людина року» в номінації «Краща торгова марка року». У листопаді 2002 року міжнародний фестиваль-конкурс «Вибір року» другий раз поспіль визнав «Славутич» «Пивом №1 в Україні».
Головним проектом 2007 року став перезапуск основного бренду BBH Україна - «Славутич». У рамках перезапуску ТМ «Славутич» було змінено зовнішній вигляд упаковки, вдосконалено смакові якості продукту, а також змінено позиціонування. У результаті успішного перезапуску ріст «Славутича» становить 125% і дана торгова марка посіла позицію №4 за об'ємом на українському ринку.
Історія Львівської пивоварні ― найстарішої броварні на території сучасної України, бере свій початок в далекому 1715 році. Усім відомо, що важливу роль у пивоваварінні в ті часи відігравали монастирі. Монахи були не просто ремісниками, а й глибокими знавцями броварства. В тиші монастирських келій вони досліджували старовинні рукописи, вибирали із них найкращі рецепти та методи пивоваріння. Експериментуючи, монахи варили пиво «своє і добре».
У першій половині ХVIII століття 1715 року граф Станіслав Потоцький надає монахам- єзуїтам, які оселилися на його землі, право побудувати у Краківському передмісті Львова броварню. Пиво монахів досить швидко стало улюбленим напоєм не тільки на наших теренах, а й набуло популярності у всій Європі, що перетворило Львівську броварню в одного з найпотужніших виробників пива та одного з трьох найкращих пивоварень Австро-Угорської імперії.
Коли Орден єзуїтів було позбавлено привілеїв та маєтностей, їх права на пивоваріння у Львові перебрали спершу приватні власники, а трохи згодом ― Львівська акціонерна спілка броварів. Кращі традиції пивоваріння збереглися і примножилися. Поціновувачі у Європі знали не тільки пиво Bawar, Porter Іmperial, Exportowе, але й фірмові скляні пляшки, у які воно розливалось.
У радянські часи броварня носила назву Львівського державного підприємства харчової промисловості «Колос» та була найпотужнішим виробником пива в Україні, що об’єднував 5 пивоварень Західної України.
Наступний важливий крок в історії пивоварні відбувся 1999 року, коли ВАТ «Львівська пивоварня» почала співробітництво із стратегічним інвестором ― компанією Baltic Beverages Holding. З цього часу на підприємстві розпочався новий етап розвитку, впродовж якого у модернізацію броварні було інвестовано значні кошти, що дало змогу довести до світових стандартів технології пивоваріння та якість продукції.. У процесі реорганізації Львівська пивоварня приєдналася до складу Carlsberg Ukraine, що входить у данську Carlsberg Group.
Таким чином, сьогодні це сучасна компанія з новітніми технологіями виробництва, яка є одним із найпотужніших підприємств пивного ринку України та безперечним лідером у Західному регіоні. Старовинна Львівська пивоварня поєднує перевірені часом рецепти, що накопичувались протягом 300-річного існування, із найновітнішими технологіями.
За більш ніж 300 років свого існування «Львівське» стало частиною культури та історії всієї України, живим символом епох та справжньою гордістю країни. Дивовижно, адже за кілька століть свого існування перше українське пиво змінювало форму, але якість – справжнього, рідного, легендарного напою і досі залишається незмінною. «Львівське» сьогодні – це втілення стародавніх рецептів за допомогою новітніх технологій, майстерності та досвіду колективу підприємства. І кожен з мільйонів українців, які віддають перевагу цьому легендарному смаку, немов би торкається сторінок історії України та її слави. Неодноразово якість пива «Львівське» була відзначена на конкурсах, але найбільша нагорода бренду – це визнання поколіннями українців. Посмакувати келихом «Львівського» - означає відчути смак легенди. Наразі, перше українське пиво можна скуштувати у дев’яти сортах. |
Підписання угоди з компанією PepsiCo Inc, яка надала BBH Україна ексклюзивне право на виробництво і реалізацію в Україні безалкогольних напоїв «Pepsi», «Mirinda» і «7UP».
За рішенням ради директорів Carlsberg Breweries BBH Україна отримала ліцензію на виробництво однієї з найвідоміших у світі торгових марок пива - Tuborg.
Отримано сертифікати міжнародних стандартів ISO 9001-2000 (управління якістю продукції) та ISO 14001-1996 (екологічна безпека підприємства та охорона навколишнього середовища).
Рішення про будівництво в Києві нового пивзаводу «Славутич» (зараз - Київський пивоварний завод Carlsberg Ukraine) було прийнято у 2000 році, а вже на початку 2002 року почалися активні дії по реалізації цього проекту. Київський пивоварний завод офіційно відкрився 7 червня 2004 року, менш ніж за 1,5 роки від початку робіт. На сьогодні він є найсучаснішим пивоварним заводом в Україні. У ньому втілилися найбільш передові світові інновації в пивоварінні та будівництві. На заводі встановлено новітнє обладнання пивної промисловості виробництва Бельгії, Німеччини та Швейцарії. А сам технологічний процес побудовано з урахуванням останніх технологій енергозбереження, охорони здоров'я та навколишнього середовища. Перевагою Київського пивоварного заводу є зручне і функціональне планування приміщення. Потужність виробництва Київського пивоварного заводу складає 473 млн літрів пива на рік. Кількість працівників заводу - більше 500 осіб.
В Україні відкрився перший музей пивоваріння при Львівській пивоварні. Відвідувачі музею можуть ознайомитися з всесвітньою історією виготовлення пива від давніх часів до наших днів.
Carlsberg Breweries придбала бізнес компанії Scottish & Newcastle та стала єдиним власником BBH. Таким чином BBH Україна перейшла до Carlsberg Group та була перейменована в «Славутич», Carlsberg Group.
Компанія отримала сертифікати на відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO 22000:2005, що визначає вимоги для системи управління безпечністю харчових продуктів.
Carlsberg став Офіційним пивом Чемпіонату Європи УЄФА ЄВРО 2012TM. Спеціально для продажу на стадіонах під час проведення матчів компанія почала випуск пива Carlsberg безалкогольне, звареного за оригінальною рецептурою, аналогічно безалкогольному сорту Carlsberg, що випускається в Данії.
Під час Чемпіонату Європи з футболу УЄФА ЄВРО 2012™ TM Carlsberg, офіційний спонсор турніру, став ініціатором ряду соціальних активностей, спрямованих на підвищення культури споживання пива серед футбольних уболівальників. Так, в офіційних фан-зонах українських приймаючих міст ЄВРО 2012™ за весь час Чемпіонату було роздано 150 тисяч фірмових браслетів Carlsberg з написами, що нагадують про необхідність відповідального споживання. Також нагадування про важливість відповідального споживання демонструвалося на рекламних щитах по периметру футбольного поля стадіонів під час матчів.
Ще однією ініціативою компанії стала турбота про чистоту фан-зон. Для цього в офіційних фан-зонах Києва, Харкова та Донецька були встановлені місткі урни для збору пивних пластикових стаканів з мотивуючими написами «Викидай сміття заради чистого життя». Дана ініціатива допомогла суттєво скоротити обсяг сміття, яке традиційно залишається на вулицях міст після масових заходів. Всього за період Чемпіонату було зібрано 93 649 кг (в Києві — 49 360 кг, в Харкові — 34 979 кг, в Донецьку — 9 310 кг) сміття.
Висока якість управління корпоративною репутацією та системний підхід до роботи дозволили Carlsberg Ukraine не лише отримати позицію №1 у категорії «Репутаційна стабільність», а й увійти до трійки лідерів репутаційних активістів в категорії FMCG-їжа.
Рейтинг «Репутаційні АКТИВісти», підготовлений виданням «Бізнес» - це спосіб відзначити досягнення українських компаній у сфері управління репутацією і можливість стимулювати інших гравців ринку осягнути важливість репутаційних активів. Учасники рейтингу пройшли об'єктивні критерії відбору і оцінювалися пулом експертом, при цьому список журі знаходиться у відкритому доступі.
«Відкритий діалог компанії зі своєю аудиторією - це один із головних інструментів управління, так як потенційні перспективи країни багато в чому визначаються не тільки економічними показниками, а й тим, яким чином бізнес вибудовуватиме свою систему управління репутацією. У рейтингу ми спробували донести до читачів те, що репутація набуває все більшого значення»,
- Володимир Чеповий, шеф-редактор газети «Бізнес»