В 1811 р. з'явився на світ Якоб Крістіан Якобсен, засновник Carlsberg. Після смерті батька в 1835 р. Я.К. Якобсен пішов по його стопах і став варити пиво. Якоб був природженим броварником. Натхненний своєї пристрастю до пива та інтересом до природничих наук, що виявився ще в дитинстві, Я.К. Якобсен став на професійний шлях, присвячений підвищенню якості пива, і займався цим усю решту життя. Першою зупинкою на цьому шляху стала Баварія, де він вивчав технологію варіння нового сорту пива в броварні Spaten у Мюнхені, заправляв якою Габріель Цеттельмейер. Улітку 1845 р., захопивши із собою два горщики пивних дріжджів Spaten у пристосованій для цієї мети капелюшній коробці, Якоб повернувся в Данію у звичайному поштовому диліжансі.
Дорога була довгою, і, щоб підтримувати дріжджі в охолодженому стані, він часто зупинявся й занурював горщики в холодну воду. Перші партії лагера Я.К. Якобсен зварив у мідному вмивальному тазі своєї матінки. Далі це пиво очищалося в його варильному цеху, поки він не добився оптимальної якості. Для виробництва цього нового лагера було потрібно побудувати новий пивоварний завод, з більш містким холодильним приміщенням. Свою нову броварню він побудував на окраїні Копенгагена, взявши за основу її назви комбінацію імені свого п'ятирічного сина, Карла, і датського слова «bjerg», що означає «пагорб». Так в 1847 р. з'явилася компанія Carlsberg. А міжнародне визнання вона одержала лише через 21 рік, коли перше пиво марки Carlsberg пішло на експорт у Великобританію.
Я.К. Якобсен вирішив скористатися нагодою, щоб знову модернізувати свою броварню. Він установив систему охолодження, що дозволила поліпшити якість продукту та суттєво підвищити продажі. Тепер уже син Якобсена Карл повернувся з Європи, пройшовши навчання з броварства. Йому запропонували зварити свій власний сорт пива в щойно відбудованому крилі пивоварного заводу. Він назвав цю філію Ny Carlsberg (новий Carlsberg). Насамперед Карл вирішує задовольнити ринковий попит, збільшивши обсяги виробництва та вдвічі скоротивши вироблення пива на потужностях заводу, що належав його батьку. Усього за 10 років продажі компанії Ny Carlsberg перевищили продажі компанії його батька, яку той перейменував у Gamle Carlsberg (старий Carlsberg). Карл продавав своє пиво під торгівельною маркою Carlsberg, але, до великого невдоволення його батька, Карл варив пиво з більш коротким терміном придатності. На цьому ґрунті між батьком і сином розгорілася сімейна сварка. Я.К. Якобсен за допомогою своїх адвокатів вимагав у судовому порядку позбавити Карла прав володіння філією й спробував через суд обмежити обсяги його виробництва. Він навіть спробував змусити Карла змінити назву своєї броварні. Якоб також прагнув залишити власний дизайн торговельного знаку, але Карл не бажав іти йому назустріч. Зрештою батько та син все ж таки помирилися в жовтні 1886 р., незадовго до смерті Я.К. Якобсена.
Я. К. Якобсен засновує Лабораторію Carlsberg для вивчення солодження, пивоваріння і процес бродіння
Засновується Фонд Carlsberg з метою управління Лабораторією Carlsberg і підтримки датських наукових досліджень
Після сварки з батьком, Карл Якобсен створює свою нову незалежну пивоварню Новий Carlsberg
У 1883 р. професор Еміль Крістіан Хансен відкрив секрет абсолютно надійного виробництва пива. Він виявив, що відповідальні за бродіння мікроорганізми складаються з різних видів грибів і що пивні дріжджі можна культивувати. Він виділив чисту культуру дріжджів і тим самим назавжди змінив концепцію броварства. На той момент метод вирощування чистих дріжджів коштував ціле багатство і зробив справжній переворот у якісних характеристиках пива різних країн світу. Але замість того, щоб тримати його в таємниці, Я.К. Якобсен вирішив його оприлюднити й поділитися своїм відкриттям із броварниками в усьому світі. Можливо, Я.К. Якобсен був впевнений, що нікому не вдасться перевершити оригінал, або, може, він знав, що в такий спосіб зможе
залишити часточку Carlsberg у цілій безлічі різних сортів пива. Як би там не було, оригінальні дріжджі Carlsberg використовуються в більшості сортів чистого лагера, виробленого на сьогоднішній день. Пізніше в 1909 р. датський фармацевт Сьорен П.Л. Сьоренсен, глава хімічного відділу лабораторії Carlsberg, розробив у стінах лабораторії Carlsberg шкалу кислотності ph. Його новаторські дослідження вплинули на пиво й науку в цілому. Шкала pН стала стандартом, за яким ми визначаємо, яким чином рідина буде реагувати та взаємодіяти з живими організмами. Протягом 20-го сторіччя лабораторія Carlsberg внесла й продовжує робити свій внесок у важливі дослідження ферментів.
Датському архітектору й художнику Торвальду Біндесболлу доручено розробити логотип, який назавжди змінить імідж пива Carlsberg. У цьому ж році Carlsberg також стає першим датським пивоварним заводом, що одержав замовлення на поставку пива до королівського двору Данії. Знак корони в логотипі Carlsberg свідчить саме про цей престижний привілей. А зображення листика хмелю в логотипі символізує природні інгредієнти, використовувані компанією Carlsberg. Як для Я.К. Якобсена, так і для його сина Карла також велике значення мав зовнішній вигляд промислового комплексу Carlsberg. І батько, і син уважали, що естетично привабливе оточення з предметів мистецтва здатне піднімати людині настрій. Вони бажали експериментувати з новими архітектурними стилями для своїх промислових будинків і прагнули до того, щоб їх броварня мала естетичний вигляд.
Карл Якобсен хотів довести, що навіть фабричний димохід можна перетворити у витвір мистецтва. У 1900 р. він доручив побудувати знаменитий закручений по спіралі димохід Carlsberg. У своєму первісному виді ворота на в'їзді до заводу зображували 12-кінцеву зірку. Ця 12-кінцева зірка була фірмовим знаком старого Carlsberg. Самим пізнаваним будинком на території заводу, мабуть, є побудована на замовлення Карла Якобсена вежа зі слонами. Слони символізують чотирьох дітей Карла. Якобсен вибрав у якості символу фігуру слона, тому що слони асоціюються із силою, відданістю та працьовитістю — прекрасне доповнення до його життєвого кредо «Laboremus Pro Patria» («Потрудимося на благо Батьківщини»).
Carlsberg засновує відділ експортних постачань, і починає регулярні контакти з імпортними контрагентами
Підписуються договори з компаніями в Ірландії, на Гібралтарі та Мальті, у рамках яких вони погоджуються розливати пиво Carlsberg по пляшках і продавати його на місцевих ринках
Отримана перша зарубіжна ліцензія, і пиво Carlsberg уперше починають варити за межами Данії в пивоварні Photiades на Кіпрі
У період з 1968 по 1981 роки Carlsberg розширює свою міжнародну діяльність, відкриваючи пивоварні заводи в різних країнах світу. Перша зарубіжна пивоварня відкривається в 1968 році. А в 1972, 1974 і 1981 роках, Carlsberg відкриває пивоварні в Малайзії, Великобританії та Гонконзі.
Починаючи з 1976 року обсяг продажів пива Carlsberg і Tuborg за межами Данії набагато перевищує обсяг продажів на вітчизняному ринку. Успіх продукції Carlsberg і Tuborg по всьому світу пояснюється відповідальним відношенням до якості, набором ноу-хау і технологічною кваліфікацією.
Присутність Carlsberg на міжнародній арені продовжує розширюватися і в 1990-ті роки в міру того, як компанія збільшує свої пакети акцій або купує нові паї в пивоварних компаніях Португалії, Швеції, Італії, В'єтнамі, Китаї, Польщі, Латвії і Хорватії.