Вторгнення рф суттєво вплинуло на виробництво зернових культур. Збитки оцінюють в 14,3 мільярда доларів, або майже половину всіх оцінених втрат сільського господарства. Додатково з початку весни 2023 року світові ціни на основні українські сільськогосподарські товари знижуються.
У дослідженні агросектору від Київської школи економіки наголошується, що виробники зернових культур відмовляються від значної площі пшениці на користь кукурудзи, при цьому рівень вирощування ячменю залишається відносно стабільним і демонструє дещо зростаючу тенденцію навіть в умовах зернової кризи та стрімкого зменшення частки експорту. Більше того – прогнозується стабільне зростання виробництва ячменю, оскільки збільшуються і площі, і врожайність культури. Передумовою залишається попит внутрішнього ринку на ячмінь, зокрема на пивоварний. Про підтримку аграрного сектору в час повномасштабної війни та співпрацю з локальними фермерами розповідає Ельвіра Бурдіян, регіональна директорка з закупівель Carlsberg Group.
Пивоварний ячмінь – нішева, але рентабельна культура
В Україні ячмінь вирощували в 13 областях. В основному цією культурою займаються середні і малі фермери. Для нас як пивовиробника важливо, щоби фермери велику увагу приділяли культурі вирощування ячменю, дотримувалися показників якості таких, як вміст крохмалю, вміст білка, відсоток смітної та зернової домішки, а також слідували культурі зберігання товарних партій із дотриманням харчової безпеки. З найбільш очевидного, наприклад, потрібно запобігати змішуванню пивоварного ячменю із іншими сільськогосподарськими культурами у складах та складському транспортному обладнанні. Вимоги конкретно пивоварної галузі щодо якості відрізняються від вимог інших покупців, які купують ячмінь переважно для фуражних цілей.
PJSC Carlsberg Ukraine використовує виключно українських ячмінь для виготовлення продукції, придбаний у локальних виробників, зокрема, із Запорізької, Київської областей. Ми завжди наголошуємо, що посів дає можливість отримати прибуток не стільки від кількості, скільки від якості товару. Незважаючи на те, що пивоварний ячмінь вирощувати складніше, ніж фуражний, це все одно більш ефективно: на 40-50% рентабельніше, ніж інші сільськогосподарські культури.
Актуальність вирощування ячменю
У роки перед повномасштабним вторгненням рф в Україну ми спостерігали зменшення посівних площ ячменю на користь більш маржинальних культур (соняшник, ріпак, соя, кукурудза). Виробники сільськогосподарської продукції заявляли, що будуть відмовлятись від ячменю, простежувалася тенденція залишати його лише як необхідність для сівозміни.
Однак агровиробники, які мають досвід співпраці із Carlsberg Ukraine, поступово змінювали думку і не тільки не скорочують посівні площі, а й навпаки – збільшують об’єми виробництва ячменю і дослуховуються до порад щодо показників якості та харчової безпеки при вирощуванні, зберіганні та транспортуванні сировини. Важливо, що видатки на вирощування ячменю нижчі, ніж на інші зернові. Додатковою перевагою є те, що ячмінь має коріння близько пів метра й не виснажує землю так, як, наприклад, кукурудза і соняшник, коріння яких сягає 1,5-2,5 метрів, що витягує із землі поживні речовини та вологу, згодом таку землю треба відновлювати протягом 5-7 років, – розповідає один із постачальників компанії.
Ще одним доказом затребуваності та актуальності вирощування ячменю стала аграрна криза внаслідок повномасштабної війни. Пивоварний ячмінь має більш стійкий попит на внутрішньому ринку, чому підтвердження – наша стабільна співпраця з українськими феремерами-виробниками якісної сировини, що становить основу нашого продукту – пива.
Ми на 100% використовуємо український ячмінь у великих кількостях. Для наглядної ілюстрації: щоб зварити 10 літрів пива, потрібно майже 2 кг пивоварного ячменю. А згідно з даними галузевої асоціації «Укрпиво» виробництво пива в Україні за 9 місяців 2023 року склало 104,1 млн. дал, та становить 111,3,8 % до аналогічного періоду 2022 року.
Курс на внутрішню переробку та пивоварні сорти
Після початку повномасштабної війни експорт сільськогосподарської продукції зазнав втрат. Виробники почали переорієнтовуватись на культури, в яких зацікавлений внутрішній ринок. Після вдалого досвіду співпраці із нашою компанією агровиробники почали розглядати ячмінь, як досить вдалу культуру для вирощування.
«Співпрацю з Carlsberg Ukraine я оцінюю на 5 із 5. Завдяки стабільному попиту й партнерству з компанією нам не довелося змінювати посівні плани чи, наприклад, зменшувати площі посіву ячменю. Для це стало великою підтримкою. Ми співпрацюємо 18 місяців і протягом часу навзаєм виконуємо всі контрактні домовленості. За цей час ми поставили на один із заводів Carlsberg Ukraine 3,5 тони ячменю. Маю визнати, що вимоги компанії до якості дуже високі, але нам вдалося пройти всі перевірки. Ми ретельно стежимо за якістю нашої сировини і проблем не виникає. Лояльність Carlsberg Ukraine та готовність на співпрацю дуже висока, що особисто мені як керівнику фермерського господарства дуже важливо», – ділиться досвідом Віталій Курилюк, керівник фермерського господарства «Агро-Троя», Запоріжжя
Carlsberg Ukraine має три потужних сучасних заводи в Україні, які щодня потребують сировину для виготовлення своєї продукції. Компанія суттєво підтримує фермерів стабільним попитом та вищими цінами на ячмінь порівняно з тими, які пропонують зовнішньоекономічні контракти. За рахунок вдалого географічного розташування заводів Carlsberg Ukraine аграрії мають можливість економити на логістиці, яка часто займає від 30-50% від вартості продукції зернової групи.
Віталій Курилюк додає: «Зернова криза, безперечно, спричинила проблеми з експортом. Ми невелике фермерство, у нас 20 власних зерновозів, якими ми доставляємо продукцію в інші країни. Однак вартість на обслуговування авто значно зросла, часто основною метою такого експорту є не те, що заробити, а хоча би не втратити і вийти в нуль. Інша справа з внутрішнім попитом. Завод Carlsberg Ukraine розташований за 25 км від нашого підприємства. Логістичне плече невелике, а отже, значно менші витрати на доставку й відповідно можливість отримати прибуток зростає».
Якщо аграрії при вирощуванні ячменю будуть надавати перевагу пивоварним сортам, вони матимуть додаткову можливість реалізації продукції у співпраці з пивоварною галуззю. Це допоможе додатково диверсифікувати ризики щодо реалізації ячменю, а також підняти маржинальність на 15-20 %.
Вітчизняний постачальник – наш пріоритет
Carlsberg Ukraine працює відповідно до стратегії зі сталого розвитку «Разом до НУЛЯ і не тільки». Ми керуємося принципами відповідального розвитку. Щороку компанія входить у ТОП 25 платників податків України, створює понад 1300 робочих місць у компанії та ще понад 20 тисяч у суміжних галузях, серед яких – сільське господарство, співпраця з яким є частиною нашої ESG програми.
Ми додали сільське господарство до пріоритетної галузі. В її межах ми маємо амбіцію досягти НУЛЯ сліду від сільськогосподарської діяльності, яка включає конкретні цілі і заходи до 2030 і 2040 років. Ми прагнемо постачати сировину з екологічно чистих джерел, запроваджуючи регенеративні методи ведення сільського господарства. Один із таких проєктів уже розроблений і почав втілюватися. Це стане важливою складовою відновлення аграрного сектору після перемоги України.
Ми пишаємося довготерміновою та надійною співпрацею з українськими постачальниками, які готові впроваджувати високі стандарти якості для своєї сировини. Для нас вітчизняний виробник ячменю – пріоритет. Наші партнери проходять перевірку та забезпечують нас верифікованою інформацією, сертифікатами якості та головне – відповідальним постачанням основи пива – ячменю високої якості, що дозволяє нам виготовляти продукцію і забезпечувати нею як внутрішній попит, так і ринки ЄС, США, Канади, Великої Британії.