Кількість ветеранів, за прогнозами Міністерства економіки, становитиме в Україні 1, 7 млн осіб. Сьогодні ми не маємо актуальних даних, крайня доступна інформація із січня 2022 року і на той момент цей показник становив – 670 458 осіб.
Кожен із нас має або матиме в оточенні людей, які повернулися із війни. Кожен роботодавець вже працює або працюватиме з ветеранами. У PJSC Carlsberg Ukraine 11 ветеранів станом на жовтень 2023 року. Компанія ввійшла в ТОП 25 найкращих роботодавців для ветеранів, а також отримала відзнаку за партнерський проєкт з Veteran Hub від Глобального договору ООН в Україні. Компанія ділиться досвідом впровадження стратегії реінтеграції та ресоціалізації співробітників.
Із чого все починалося
Після повномасштабного вторгнення та початку всеукраїнської мобілізації, зокрема й серед співробітників, компанія усвідомила появу ще одного стріму роботи – допомога мобілізованим та згодом – ветеранам.
"З першого дня повномасштабної війни нашим пріоритетом була всебічна підтримка колег. Компанія надає фінансову допомогу мобілізованим співробітникам, а також зберігає за ними всі робочі місця та середній щомісячний заробіток. Також для нас важливо реалізувати якісну програму реінтеграції, яка допоможе відновити роботу в компанії та повернутися до повноцінного цивільного життя", – коментує Людмила Голинська, HR директорка PJSC Carlsberg Ukraine. Людмила наголошує: "Реінтеграція ветеранів починається не після демобілізації, а з моменту мобілізації".
Ігор, співробітник-ветеран Carlsberg Ukraine ділиться власним досвідом: "Почну з самого початку – з мобілізації. З перших же днів після призову (добровільного) я відчув надзвичайну турботу і розуміння зі сторони компанії в цілому і колег зокрема. Не буду описувати прояви матеріальної допомоги, та не менш важливим чинником вважаю моральну підтримку. Дзвінки, повідомлення та всебічна увага і турбота протягом всієї служби не дали мені психологічно надломитись, витримати непересічну напругу та менш болісно соціалізуватись та адаптуватись".
Компанія одразу з самого початку повномасштабної війни почала шукати для побудови стратегії реінтеграції ветеранів, спираючись на міжнародний досвід та експертизу українських організацій, що вже працюють з цим напрямком.
"Реінтеграція ветеранів заради кращого сьогодні і завтра"
У травні 2023 року Carlsberg Ukraine почала співпрацю з благодійною організацією Veteran Hub. У межах проєкту HR Praktyka партнери реалізовують програму реінтеграції та ресоціалізації співробітників-ветерані.
"Процес переходу від мілітарного до цивільного життя – це різносторонній досвід, що супроводжується випробуваннями для самого ветерана чи ветеранки і для людей довкола. Перші питання, що виникають: а як краще розмовляти з ветеранами, а про що питати, а як адаптувати опис вакансій чи провести співбесіду, а згодом – онбордінг? Для ветеранів увесь цей процес називають культурною акліматизацією, для працедавця – це певний виклик – забезпечити ветерану такі умови, щоб з одного боку, він чи вона відчували абсолютну повагу за їхній внесок у перемогу, з іншого боку – щоб не було надмірної уваги до ветеранів, аби це їм не приносило дискомфорт", – розповідає HR бізнес-партнерка Carlsberg Ukraine Любов Ворона.
"Експертиза Veteran Hub, які працюють із темою реінтеграції з 2018 року для нас стала великою опорою, від якої можна було відштовхуватися і розбудовувати власну стратегію підтримки ветеранів та комплексний підхід до реінтеграції", – додає Любов Ворона.
Мета компанії та, власне, співпраці з Veteran Hub – створити такі умови реінтеграції, надати таку підтримку, щоб це було комфортним та дієвим для всіх. Ініціативи компанії включають: безкоштовні юридичні, кар’єрні, психологічні консультації, проведення тренінгів для менеджерів HR-департаменту, щоб вони краще розуміли роль ветеранів та їхні можливості, перспективи у команді.
Опора на цінностях та елементах добробуту
Для того, щоб розбудувати стратегію реінтеграції Carlsberg Ukraine спиралася на цінності – що важливо для ветеранів, на що насамперед звернути увагу. Veteran Hub провів дослідження та вивів елементи добробуту на шляху повернення ветеранів та ветеранок до цивільного життя. Серед них:
Це ключові сфери, на які компанія звернула особливу увагу й пропонує рішення для них: "Ми тісно співпрацюємо з нашими колегами-ветеранами й вдячні їм за відкритість і готовність долучатися до постійної розбудови й вдосконалення нашої програми. Саме завдяки колегам ми краще відчуваємо й розуміємо їхні потреби, а відтак втілюємо рішення, які, справді, допомагають", – розповідає Людмила Голинська.
Втілені ініціативи з реінтеграції
Перш за все в компанії створили комьюніті, що працює над втіленням стратегії. До спільноти залучений і топменеджмент, і співробітники інших департаментів, і, як вже зазначалося, самі ветерани та організації-партнери.
Важливо бути в одному інформаційному потоці, а тому в компанії створили окремий розділ на внутрішньому сайті "Підтримка своїх". Ця сторінка присвячена підтримці ветеранів, мобілізованих та їхніх сімей щодо надання необхідної інформації, ресурсів та підтримки під час військової служби та для успішної адаптації в цивільному житті після її завершення.
На сайті можна знайти: необхідні посібники, документи, ресурси з юридичної підтримки, поради та контакти з психологічної реабілітації, інформацію та контакти з фізичного оздоровлення та реабілітації, безкоштовні навчальні курси, а також календар найближчих актуальних подій. Крім цього, окремий розділ призначений для керівників, де зібрана необхідна інформація для кращого розуміння специфіки роботи з ветеранами, наприклад: корпоративна культура дружня до ветеранів, співбесіда та онбордінг тощо.
Окрім сайту, створені спеціальні групи у месенджерах: "Підтримка своїх", де мобілізовані колеги та ветерани, їхні родини можуть обмінюватися корисною інформацією, досвідом та підтримкою. А також канал для добровільних благодійних зборів – ініціатива, що виникла самостійно у співробітників компанії, щоб разом допомагати колегам.
Також компанія офіційно запровадила додаткову оплачувану відпустку для реабілітації і соціальної адаптації працівників, демобілізованих з лав ЗСУ(ТРО), тривалістю до 30 календарних днів.
"Ми прагнемо стати надійним партнером для ветеранів та їхніх сімей, сприяючи ефективній реінтеграції в цивільне життя", – коментує Любов Ворона.
Інсайти Carlsberg Ukraine
Інсайт 1: Одна з умов ефективної реінтеграції – постійний контакт команди з мобілізованими. До цього висновку лідерів компанії підштовхнув кейс повернення з фронту менеджера з навчання та розвитку продажів. Коли він служив на сході, колеги часто телефонували йому з новинами та історіями з корпоративного життя. Він давав зворотний звʼязок і розповідав, зокрема, як досвід війни змінює його цінності. Завдяки цьому реінтеграція почалася ще під час служби, каже захисник.
Інсайт 2: після повернення ветерани мають самі вирішувати, в якому графіку хочуть працювати і коли повертатися до роботи. Лідер виробничої команди демобілізувався у лютому 2023-го і попросив про місяць відпочинку. На основі цього запиту у Carlsberg впровадили таку можливість для всіх ветеранів.
Інсайт 3: Війна — це частина життя ветеранів, але це не все їхнє життя. Процес реінтеграції потребує часу, важливо – дорогою реінтеграції ветерани йдуть самостійно, але не наодинці. Це ключова історія: самостійність і підтримка. Цю тезу підтверджує реальний досвід. Ігор, ветеран-співробітник, ділиться: "З перших днів повернення колеги з різних відділів всебічно сприяли адаптації, всі дії і рішення були максимально делікатними та адаптованими. Чітко пам’ятаю що більшість фраз починались зі слів "А чи не було б тобі зручніше…", "А як би ти хотів…", "Скільки (до коли, як) тобі потрібно…", "чим ще ми б могли допомогти" тощо. Жодного тиску, інструкцій, "треба" чи інших вимог або підганяння я не відчув. Вважаю це одним з найважливіших факторів успішної соціалізації і включення в робочий процес (оскільки роботу визнав ще одним інструментом для повернення до цивільного життя). Як би парадоксально не звучало та через рік "випадіння з життя" було дико важко робити буденні робочі речі, дратували навіть найпростіші маніпуляції ( і не тільки робочі ) та через те що я чув навколо лише "Не поспішай", "Роби це стільки часу, скільки потребуєш" чи "Долучайся по мірі можливості" і т.д. мій процес адаптації пройшов максимально безболісно, за що я вдячний керівникам, колегам та компанії в цілому".
Автор:
Джерело: https://biz.censor.net/r3452530